Apache

آپاچی چیست؟ بررسی وب سرور Apache

فهرست مطالب

Apacheآپاچی یک نرم افزار وب سرور منبع باز و رایگان است که حدود 40٪ وب سایت های سراسر دنیا را تأمین می کند. نام رسمی Apache HTTP Server است و توسط بنیاد نرم افزار Apache حفظ و توسعه یافته است. این به دارندگان وب سایت اجازه می دهد تا محتوای وب را ارائه دهند - از این رو "وب سرور" نامگذاری شده است. این یکی از قدیمی ترین و معتبرترین وب سرورهاست که اولین نسخه آن بیش از 20 سال پیش ، در سال 1995 منتشر شد. وقتی کسی می خواهد از یک وب سایت بازدید کند ، یک نام دامنه را در نوار آدرس مرورگر خود وارد می کند. سپس ، وب سرور با بازی به عنوان یک مجری تحویل مجازی ، پرونده های درخواستی را تحویل می دهد.

یک وب سرور چیست؟

سرورهای پرونده ، سرورهای پایگاه داده ، سرورهای نامه و وب سرورها از انواع مختلف نرم افزار سرور استفاده می کنند. هر یک از این برنامه ها می توانند به پرونده های ذخیره شده در یک سرور فیزیکی دسترسی داشته و از آنها برای اهداف مختلف استفاده کنند. وظیفه یک وب سرور سرویس دهی وب سایت ها در اینترنت است. برای دستیابی به آن هدف ، به عنوان یک واسطه بین سرور و ماشین های کلاینت عمل می کند. با درخواست کاربر ، محتوای آن را از سرور می کشد و آن را به وب می رساند. بزرگترین چالش یک سرور وب سرویس همزمان کاربران مختلف وب است - هر یک از آنها درخواست صفحات مختلفی را دارند. سرورهای وب پرونده هایی را که به زبان های برنامه نویسی مختلف مانند PHP ، Python ، Java و سایر موارد نوشته شده پردازش می کنند. آنها آنها را به فایلهای ثابت HTML تبدیل می کنند و این پرونده ها را در مرورگر کاربران وب سرویس می کنند. وقتی کلمه وب سرور را می شنوید ، آن را به عنوان ابزاری مسئول ارتباط مناسب سرور و مشتری در نظر بگیرید.

Apache وب سرور چگونه کار می کند؟

اگرچه ما Apache را یک وب سرور می نامیم ، این یک سرور فیزیکی نیست ، بلکه یک نرم افزار است که روی یک سرور اجرا می شود. وظیفه آن ایجاد ارتباط بین سرور و مرورگرهای بازدید کنندگان وب سایت (فایرفاکس ، گوگل کروم ، سافاری و غیره) در حالی که فایل ها را به جلو و عقب می برد (ساختار سرویس دهنده-سرور). Apache یک نرم افزار کراس پلت فرم است ، بنابراین روی هر دو سرور یونیکس و ویندوز کار می کند. هنگامی که یک بازدید کننده می خواهد صفحه ای را در وب سایت شما ، به عنوان مثال ، صفحه اصلی یا صفحه "درباره ما" بارگیری کند ، مرورگر وی درخواستی را به سرور شما ارسال می کند و Apache با تمام پرونده های درخواست شده (متن ، تصاویر و غیره) پاسخی را برمی گرداند. .) سرور و سرویس گیرنده از طریق پروتکل HTTP ارتباط برقرار می کنند و نرم افزار Apache مسئول ارتباط صاف و ایمن بین دو دستگاه است. آپاچی بسیار قابل تنظیم است ، زیرا ساختاری مبتنی بر ماژول دارد. ماژول ها به مدیران سرور اجازه می دهند ویژگی های اضافی را خاموش و روشن کنند. آپاچی ماژول هایی برای امنیت ، حافظه پنهان ، بازنویسی URL ، احراز هویت رمز عبور و موارد دیگر دارد.

آپاچی در مقابل سرورهای وب دیگر

علاوه بر Apache ، وب سرورهای محبوب دیگری نیز وجود دارد. هر برنامه وب سرور برای هدفی متفاوت ایجاد شده است. در حالی که Apache بیشترین استفاده را دارد ، اما گزینه های بسیار کمی و رقبا دارد.

آپاچی در مقابل NGINX

NginxNGINX ، با تلفظ Engine-X ، یک برنامه وب سرور جدید است که اولین بار در سال 2004 منتشر شد. از امروز ، محبوبیت زیادی در بین دارندگان وب سایت پیدا کرده است. Nginx برای حل مسئله به اصطلاح c10k ایجاد شده است ، به این معنی که یک وب سرور که از موضوعات برای رسیدگی به درخواست های کاربر استفاده می کند ، قادر به مدیریت همزمان بیش از 10،000 ارتباط نیست
 1. از آنجا که Apache از ساختار مبتنی بر موضوع استفاده می کند ، دارندگان وب سایت های پرترافیک ممکن است با مشکلات عملکردی روبرو شوند. Nginx یکی از وب سرورهایی است که مشکل c10k را برطرف می کند و احتمالاً موفق ترین است.
 2. Nginx دارای معماری مبتنی بر رویداد است که برای هر درخواست فرآیند جدیدی ایجاد نمی کند. درعوض ، هر درخواست ورودی را در یک موضوع واحد رسیدگی می کند. این فرایند اصلی چندین فرایند کارگر را مدیریت می کند که پردازش واقعی درخواست ها را انجام می دهند. مدل مبتنی بر رویداد Nginx تقاضای کاربر را بین فرآیندهای کارگر به روشی کارآمد توزیع می کند ، بنابراین منجر به مقیاس پذیری بسیار بهتری می شود.
 3. اگر شما نیاز به مدیریت یک وب سایت پر بازدید دارید ، Nginx یک انتخاب عالی است ، زیرا با استفاده از حداقل منابع می تواند این کار را انجام دهد. نمی تواند اتفاقی باشد که توسط بسیاری از وب سایت های دارای دید بالا مانند Netflix ، Hulu ، Pinterest و Airbnb استفاده می شود.
 4. با این حال ، برای بازیکنان کوچک و متوسط ​​، Apache دارای مزایای قابل توجهی نسبت به Nginx است ، از جمله پیکربندی آسان ، تعداد زیادی ماژول و یک محیط دوستانه برای مبتدیان.

آپاچی در مقابل Tomcat

TomcatTomcat یک وب سرور است که توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه یافته است ، بنابراین نام رسمی آن Apache Tomcat است . این یک سرور HTTP نیز هست ، با این وجود به جای وب سایت های ثابت برنامه های جاوا را قدرت می بخشد. Tomcat می تواند چندین مشخصات مختلف جاوا مانند Java Servlet ، JavaServer Pages (JSP) ، Java EL و WebSocket را اجرا کند.
 1. Tomcat به طور خاص برای برنامه های جاوا ایجاد شده است ، در حالی که Apache یک سرور HTTP عمومی است. شما می توانید با کمک ماژول مناسب Apache (mod_php ، mod_python ، mod_perl و ...) از Apache همراه با زبان های برنامه نویسی مختلف (PHP ، Python ، Perl و ...) استفاده کنید.
 2. اگرچه می توانید از یک سرور Tomcat برای سرویس دهی صفحات وب ثابت نیز استفاده کنید ، در مقایسه با سرور Apache از کارآیی کمتری برای این منظور برخوردار است. به عنوان مثال ، تامکت ماشین مجازی جاوا و سایر کتابخانه های مرتبط با جاوا را که در اکثر وب سایت ها به آنها نیازی ندارید ، بارگیری می کند.
 3. همچنین Tomcat در مقایسه با سایر وب سرورها کمتر قابل تنظیم است. به عنوان مثال ، برای اجرای وردپرس ، بهترین انتخاب یک سرور HTTP با کاربردهای عمومی مانند Apache یا NGINX است.

موافقان و مخالفان آپاچی

وب سرور Apache می تواند یک انتخاب عالی برای اجرای وب سایت شما در یک سیستم عامل پایدار و همه کاره باشد. با این وجود ، معایبی نیز دارد که باید به آنها توجه کنید.

مزایا :

 1. منبع باز و رایگان ، حتی برای استفاده تجاری.
 2. نرم افزاری قابل اعتماد و پایدار.
 3. وصله های امنیتی منظم و مرتباً به روز شده.
 4. به دلیل ساختار مبتنی بر ماژول ، انعطاف پذیر است.
 5. پیکربندی آسان ، مبتدی پسند.
 6. Cross-platform (روی سرورهای Unix و Windows کار می کند).
 7. خارج از جعبه با سایت های وردپرس کار می کند.
 8. جامعه بزرگ و پشتیبانی آسان در صورت بروز هرگونه مشکل.

معایب :

 1. مشکلات عملکرد در وب سایت های بسیار پرترافیک.
 2. گزینه های پیکربندی بسیار زیاد منجر به آسیب پذیری های امنیتی می شود.

بنابراین ، آپاچی چیست؟

Apache یکی از محبوب ترین وب سرورها است که به شما امکان می دهد بدون درد سر زیاد یک وب سایت امن را راه اندازی کنید. این متداول ترین انتخاب افراد انحصاری و مشاغل کوچک است که خواهان حضور در وب هستند. شما می توانید وب سایت وردپرس را بدون هیچ گونه سفارشی سازی در وب سرور Apache نصب کنید. علاوه بر این ، Apache بصورت یکپارچه با بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای دیگر ( جوملا ، دروپال و ...) ، چارچوب های وب (Django ، Laravel و غیره) و زبان های برنامه نویسی کار می کند. این امر باعث می شود تا گزینه مناسبی برای انواع سیستم عامل های میزبانی وب مانند VPS یا هاست اشتراکی باشد.