AJAX چیست

AJAX چیست و چگونه کار می کند؟

فهرست مطالب

AJAX چیست

AJAX چیست - AJAX مخفف Asynchronous JavaScript و XML است. این مجموعه ای از تکنیک های توسعه وب است که به برنامه های وب اجازه می دهد تا همزمان کار نکنند - پردازش هرگونه درخواست به سرور در پس زمینه. صبر کنید ، دوباره AJAX چیست؟

بیایید هر اصطلاحات را جداگانه مرور کنیم. JavaScript یک زبان برنامه نویسی شناخته شده است. از جمله قابلیت های دیگر آن ، مدیریت محتوای پویا در وب سایت و امکان تعامل کاربر پویا است. XML نوع دیگری از زبان نشانه گذاری مانند HTML است ، همانطور که توسط نام پیشنهاد شده است - eXtensible Markup Language. اگر HTML برای نمایش داده ها طراحی شده باشد ، XML برای حاوی داده ها و حمل آنها طراحی شده است. جاوا اسکریپت و XML هم بصورت همزمان در AJAX کار می کنند. در نتیجه ، هر برنامه وب با استفاده از AJAX می تواند بدون نیاز به بارگیری مجدد کل صفحه ، داده ها را از سرور ارسال و بازیابی کند.

نمونه های عملی AJAX

به ویژگی تکمیل خودکار Google فکر کنید. به شما کمک می کند کلمات کلیدی خود را تایپ کنید . کلمات کلیدی در زمان واقعی تغییر می کنند اما صفحه همان ثابت است. در اوایل دهه 90 ، جایی که اینترنت چندان پیشرفته نبود ، همان ویژگی Google را ملزم می کند تا هر بار که یک توصیه جدید در صفحه شما ظاهر می شود ، صفحه شما را بارگیری کند. AJAX اجازه می دهد تا داده ها و لایه ارائه بدون دخالت در عملکرد یکدیگر به طور همزمان کار کنند.
ajax به عنوان مثال تکمیل خودکار گوگل
کانسپت AJAX در واقع از اواسط دهه 90 وجود داشته است. با این حال ، زمانی که گوگل شروع به ادغام مفهوم در Google Mail و Google Maps کرد ، از آن استقبال گسترده تری پیدا کرد. امروزه ، این مورد به طور گسترده ای در برنامه های مختلف وب برای ساده سازی روند ارتباطات سرور مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا نمونه های مفیدتری از استفاده AJAX در زندگی روزمره ما آورده شده است.
  • سیستم رای گیری و رتبه بندی آیا تا به حال برای محصولی که بصورت آنلاین خریداری کرده اید رتبه بندی داده اید؟ آیا تا به حال فرم رأی گیری آنلاین پر کرده اید؟ در هر صورت ، هر دو عملیات از AJAX استفاده می کنند. هنگامی که روی دکمه رتبه بندی یا رأی گیری کلیک کنید ، وب سایت محاسبه را به روز می کند اما کل صفحه بدون تغییر باقی می ماند.
  • اتاق گفتگو برخی از وب سایت ها یک اتاق گفتگوی داخلی را در صفحه اصلی خود پیاده سازی می کنند ، که می توانید با آن با مسئول پشتیبانی مشتری آنها صحبت کنید. اگر می خواهید همزمان صفحه را کاوش کنید ، نیازی به نگرانی نیست. اجکس  هر بار که پیام جدیدی را ارسال و دریافت می کنید ، صفحه شما را بارگیری نمی کند.
  • اعلان محبوب توییتر توییتر اخیراً از اجکس  برای به روزرسانی های خود استفاده کرده است. هر زمان که توییت های جدید درباره موضوعات مورد علاقه خاصی ایجاد می شود ، توییتر بدون تأثیرگذاری بر صفحه اصلی ، آمار جدید را به روز می کند.
به زبان ساده ، اجکس کار چند وظیفه ای را آسان می کند. اگر هرگز متوجه وضعیت مشابهی شوید که در آن دو عملیات همزمان کار می کنند ، یکی در حال اجرا و دیگری بیکار است ، ممکن است AJAX کار خود را انجام دهد.

چگونه کار می کند؟

به خاطر داشته باشید که AJAX یک فناوری واحد نیست و همچنین یک زبان برنامه نویسی نیست. همانطور که قبلاً گفته شد ، AJAX مجموعه ای از تکنیک های توسعه وب است. این سیستم به طور کلی شامل موارد زیر است:
  • HTML / XHTML برای زبان اصلی و CSS برای ارائه.
  • Document Object Model (DOM) برای داده های نمایش پویا و تعامل آن.
  • XML برای تبادل داده و XSLT برای دستکاری آن. بسیاری از توسعه دهندگان شروع به جایگزینی با JSON کرده اند زیرا از لحاظ شکلی به JavaScript نزدیک تر است.
  • XMLHttpRequest را شی برای ارتباط ناهمزمان.
  • سرانجام ، زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای جمع آوری تمام این فن آوری ها.
برای درک کامل آن ممکن است به برخی دانش فنی نیاز داشته باشید. با این حال ، روش کلی نحوه کار AJAX کاملاً ساده است. برای مقایسه بیشتر به نمودار و جدول زیر نگاهی بیندازید. نمودار : آژاکس چگونه کار می کند جدول مقایسه :
مدل متعارف مدل AJAX
  1. درخواست HTTP از مرورگر وب به سرور ارسال می شود.
  2. سرور داده ها را دریافت و سپس بازیابی می کند.
  3. سرور داده های درخواستی را به مرورگر وب می فرستد.
  4. مرورگر وب داده ها را دریافت کرده و صفحه را بارگیری می کند تا داده ها نمایان شوند.
در طی این فرآیند ، کاربران چاره ای ندارند جز اینکه منتظر بمانند تا کل مراحل انجام شود. این کار نه تنها زمان بر است بلکه بار غیرضروری را نیز بر روی سرور وارد می کند.
  1. مرورگر یک تماس جاوا اسکریپت ایجاد می کند که سپس XMLHttpRequest را فعال می کند.
  2. در پس زمینه ، مرورگر وب درخواست HTTP را به سرور ایجاد می کند.
  3. سرور داده ها را دریافت ، بازیابی و ارسال می کند به مرورگر وب.
  4. مرورگر وب داده های درخواستی را دریافت می کند که مستقیماً در صفحه نشان داده می شوند. بدون بارگیری مجدد مورد نیاز است.

بسته شدن

تعریف را کنار بگذاریم ، بهترین مزیت استفاده از اجکس این است که تجربه کاربر را ساده می کند. بازدید کنندگان شما برای دسترسی به مطالب شما نیازی به انتظار طولانی ندارند. با این حال ، به آنچه شما نیز نیاز دارید بستگی دارد. به عنوان مثال Google به کاربران اجازه می دهد هنگام استفاده از Google Mail بین اجکس و نسخه معمولی یکی را انتخاب کنند. نیاز کاربران خود را در بالای لیست خود قرار دهید و بر این اساس از اجکس استفاده کنید.