CLI چیست؟

CLI چیست؟

فهرست مطالب

CLI چیست؟CLI چیست ؟ به زبان ساده ، CLI مخفف رابط خط فرمان است. این برنامه ای است که به کاربران امکان می دهد دستورات متنی را که به کامپیوتر برای انجام کارهای خاص دستور می دهد ، تایپ کنند. با وجود قدرت بسیار زیاد ، استفاده از CLI همیشه مورد استقبال قرار نگرفته است. مبتدیان تمایلی به استفاده از آن ندارند ، زیرا تصور می کنند که این فقط برای کاربران پیشرفته است. اما این درست نیست. در این مقاله ، همه مواردی را که باید در مورد CLI بدانید یاد خواهید گرفت.

ریشه های CLI

در دهه 1960 ، CLI به شدت مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان ، مردم فقط یک صفحه کلید به عنوان یک دستگاه ورودی داشتند و صفحه رایانه فقط می توانست اطلاعات متنی را نمایش دهد. سیستم عامل ها مانند MS-DOS از CLI به عنوان رابط کاربر استاندارد استفاده می کردند. رابط خط فرمان Windowsاساساً ، کاربران برای انجام وظایف مجبور بودند دستوراتی را روی CLI تایپ کنند ، زیرا این تنها راه برقراری ارتباط با رایانه بود. پس از تایپ یک دستور ، نتیجه ای که کاربران می گیرند یا اطلاعات متنی یا عملکرد خاصی است که توسط رایانه انجام می شود. همانطور که گفته شد ، تایپ کردن دستور درست کلید اصلی است. اگر کاربران دستور اشتباهی را تایپ کنند ، به احتمال زیاد قبل از ذخیره کار ، پرونده های اشتباه را حذف می کنند یا به طور تصادفی برنامه را می بندند. این همان چیزی است که مردم به عنوان عیب اصلی استفاده از CLI در نظر می گیرند. سپس ، پس از سالها استفاده از صفحه کلید و خطر سو to استفاده از خط فرمان ، ماوس اختراع شد . اختراع ماوس شروع روش کلیک و کلیک را به عنوان راهی جدید برای تعامل با رایانه مشخص کرد. این روش برای کاربران متوسط ​​بسیار ایمن تر است ، بنابراین آنها را از CLI دور می کند. اما بعداً بحث خواهیم کرد که استفاده از CLI بهتر است. با ما بمان. جدا از آن ، سیستم عامل ها با استفاده از GUI (تعامل کاربر گرافیکی) یک روش جذاب محاسبه را شروع کردند. GUI به دلیل استفاده از دکمه ها و منوها برای نشان دادن دستورات خاص ، فوق العاده بود. ثابت شده است که این رویکرد بسیار شهودی است. امروزه رابط کاربری گرافیکی به روشی رایج برای محاسبه تبدیل شده است. با این حال ، اکثر سیستم عامل ها هنوز ترکیبی از CLI و GUI را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، کاربران Mac می توانند در ترمینال "cal" را تایپ کنند یا روی یک برنامه تقویم کلیک کنند تا نتایج مشابهی بدست آورند.

نمایش تقویم در ترمینالشل - بنیادی پشت CLI

اگر از CLI به قسمت عمیق سیستم عامل فرو برویم ، پوسته را پیدا خواهیم کرد. Shell یک رابط کاربری است که وظیفه پردازش تمام دستورات تایپ شده روی CLI را بر عهده دارد. این دستورات را می خواند و تفسیر می کند و به سیستم عامل دستور می دهد که وظایف را طبق درخواست انجام دهد. به عبارت دیگر ، پوسته یک رابط کاربری است که CLI را مدیریت می کند و به عنوان یک انسان وسط عمل می کند و کاربران را با سیستم عامل متصل می کند. در عمل ، موارد بسیاری وجود دارد که پوسته می تواند پردازش کند ، مانند:
 • کار با پرونده ها و دایرکتوری ها
 • باز و بسته شدن یک برنامه
 • مدیریت فرایندهای رایانه ای
 • انجام کارهای تکراری
در میان انواع مختلف پوسته ، محبوب ترین آنها پوسته ویندوز (برای ویندوز) و bash (برای لینوکس و MacOS) است.

Windows Shell

پوسته پیش فرض در ویندوز CMD.exe یا Command Prompt است . در حقیقت ، مایکروسافت از زمان های قدیم از Command Prompt استفاده می کرد ، جایی که MS-DOS سیستم عامل اصلی بود. برای باز کردن خط فرمان ، می توانید شروع -> همه برنامه ها -> لوازم جانبی -> خط فرمان را کلیک کنید . یا، شما به سادگی می توانید فشار دهید ویندوز + R ، سپس نوع CMD ، و مطبوعات وارد کنید . بسته به آنچه نیاز دارید ، یک دستور یا یک ترکیب را وارد کنید. همچنین می توانید دستوراتی را که درون یک دنباله اجرا می شوند تایپ کنید (یک دستور پس از دیگری اجرا می شود). Command Prompt بسیار قوی است که می تواند بسیاری از موارد را در سیستم عامل ویندوز مدیریت کند:
 • تغییر فهرست ها ، فهرست فهرست ها ، محتوا و غیره
 • مدیریت شبکه مانند نمایش تنظیمات شبکه های IP
 • مدیریت پرونده هایی مانند تغییر نام ، جابجایی و غیره
 • مدیریت رسانه مانند قالب بندی و تغییر نام حجم ها
حال ، بیایید یاد بگیریم که چگونه از برخی از نحوها در خط فرمان استفاده کنیم:
 • تغییر فهرست برای رفتن به یک فهرست یا پوشه خاص در خط فرمان ، از CD  [path] استفاده کنید . اطمینان حاصل کنید که قبل از مسیر مورد نظر فضا اضافه کرده اید. مثلا:
  CD C:\Program Files
تغییر نام یک فایل برای تغییر نام یک پرونده در یک پوشه خاص ، از REN [درایو:] [مسیر] [منبع] [هدف] استفاده کنید. اگر مکان را ذکر کنید ، به این معنی است که فایل تغییر نام یافته در همان پوشه ذخیره می شود. مثلا:
REN d:untitled.txt untitled1.txt
 • حذف پرونده برای حذف پرونده در خط فرمان از DEL [نام پرونده] استفاده کنید . اگر می خواهید گزینه هایی مانند force delete را اضافه کنید ، می توانید آن را قبل از نام پرونده اضافه کنید. مثلا:
  DEL /F untitled.txt
 • تغییر نام یک Volume Disk برای ویرایش نام یک دیسک حجم خاص ، از LABEL [drive:] [نام جلد جدید] استفاده کنید . بخاطر داشته باشید که می توانید حداکثر از 32 نویسه در حجم NTFS و 11 نویسه در میزان FAT استفاده کنید. مثلا:
  D:\ > LABEL d:MyData

Bash

Bash مخفف Bourne Again SHell است و توسط بنیاد نرم افزار آزاد توسعه یافته است . Bash نوعی پوسته است که در MacOS و بسیاری از توزیع های لینوکس استفاده می شود. با این وجود می توانید bash Linux را روی ویندوز 10 نیز نصب کنید. در لینوکس ، پوسته Bash یکی از پوسته های بسیاری است که کاربران لینوکس می توانند استفاده کنند. انواع دیگر پوسته Tchs ، پوسته Ksh و پوسته Zsh هستند . در بیشتر توزیع های لینوکس ، پوسته در زیر منوی Utilities قرار دارد . اگر از دسک تاپ Gnome استفاده می کنید ، نام Terminal است ، اما اگر از KDE استفاده می کنید ، نام Konsole است . در همین حال ، در MacOS ، برنامه Terminal.app است . برای اجرای این برنامه ، به Application -> Utilities -> Terminal بروید . یا می توانید با استفاده از جستجوی Spotlight ، ترمینال را تایپ کنید . پس از باز شدن ترمینال ، می توانید تایپ یک دستور را شروع کنید. اساساً ، بیشتر دستورات شامل: خود دستور ، استدلال و گزینه است . در حالی که این دستور شامل دستورالعملی است که می خواهیم انجام دهیم ، آرگومان می گوید که دستور کجا باید کار کند و گزینه درخواست اصلاح خروجی را دارد. اکنون وقت آن است که یاد بگیرید چگونه از پوسته استفاده کنید. برای شروع ، شما باید نحو را بدانید تا با پوسته کنار بیایید. این روش به عنوان اسکریپت نویسی پوسته نیز شناخته می شود - روشهای استفاده از اسکریپت در CLI برای اجرای برخی وظایف. در حالی که دستورات زیادی وجود دارد که می توانید با CLI استفاده کنید ، همه آنها به دو دسته تقسیم می شوند :
 • دستوراتی که فرایندها را کنترل می کنند
 • دستوراتی که پرونده ها را اداره می کنند
برای درک نحو دستور در MacOS ، بیایید از این مثالها بیاموزیم:
 • لیست تمام پرونده ها در یک پوشه برای اینکه بدانید چه پرونده هایی در یک پوشه خاص وجود دارد ، از ls استفاده کنید . دستور پیش فرض پرونده های مخفی را حذف می کند. برای نمایش همه پرونده ها ، می توانید -a را اضافه کنید . مثلا:
  ls -a
  لیست کردن تمام پرونده ها در یک پوشه با استفاده از CLI
 • تغییر فهرست برای انتقال به یک فهرست خاص ، از مقصد cd استفاده کنید . مثلا:
  cd ~/Desktop
    فهرست را با استفاده از MacOS Terminal تغییر دهید
 • تغییر نام پرونده برای تغییر نام یک پرونده در یک پوشه خاص ، از مقصد مبدا mv استفاده کنید . به خاطر داشته باشید که باید از نام پرونده و پسوند اطمینان حاصل کنید. مثلا:
  mv ~/Desktop/untitled.rtf ~/Desktop/untitled1.rtf
  
  تغییر نام یک فایل با استفاده از MacOS Terminal
 • حذف یک پرونده برای حذف یک پرونده در پوشه خاص ، از نام پرونده rm استفاده کنید . برای جلوگیری از حذف پرونده اشتباه ، ابتدا به مقصد پوشه مناسب بروید. مثلا:
rm untitled.rtf
حذف یک فایل با استفاده از MacOS Terminalباز هم تایپ دستور درست مهم است. این بدان معناست که شما باید به هر شخصیتی که استفاده می کنید ، از جمله فضای ، توجه کنید. نه تنها این ، مطمئن شوید که حالت صحیحی را تایپ کرده اید. اگر به دلایل خاصی می خواهید روند جاری را در Command Prompt یا Bash متوقف کنید ، کافیست Control + C را بزنید.

چرا از CLI بیش از رابط کاربری گرافیکی استفاده می کنید؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، به محض اینکه ماوس به دستگاه ورودی جدیدی برای کار با رایانه تبدیل شد ، GUI در سیستم عامل توسعه داده شد. باید بپذیریم که رابط کاربری گرافیکی از نظر بصری جذاب بوده و به راحتی قابل درک است . اما ، برای برخی از کارهایی که حیاتی هستند ، CLI بسیار قدرتمندتر است. در اینجا ، ما می خواهیم چند نکته را انتخاب کنیم که چرا شما از CLI بیش از GUI استفاده می کنید. اما بسته به نوع کار خود انتخاب را به شما واگذار می کنیم.
 1. منابع کمتر مخفی نیست که برنامه متنی به منابع بسیار کمی از رایانه شما احتیاج دارد. این بدان معنی است که با CLI می توانید کارهای مشابه را با حداقل منابع انجام دهید.
 2. با دقت بالا می توانید از یک دستور خاص برای هدفمند کردن مقصدهای خاص با سهولت استفاده کنید. تا زمانی که دستور اشتباهی را تایپ نکنید ، مانند جذابیت کار می کند. هنگامی که اصول را یاد گرفتید ، نوشتن نحو به آن سختی که فکر می کنید نیست.
 3. وظایف تکراری رابط کاربری گرافیکی دوستانه در طول سالها توسعه یافته است. اما ، سیستم عامل ممکن است همه منوها و دکمه ها را برای انجام همه وظایف در اختیار شما قرار ندهد. یکی از دلایل ایمنی است. اگر مجبور باشید کارهای تکراری را انجام دهید ، شما را بیش از حد تحت فشار قرار می دهد. به عنوان مثال ، هنگامی که شما باید صدها فایل را در یک پوشه اداره کنید ، CLI شما را قادر می سازد تا با استفاده از یک دستور واحد به راحتی خودکار تکرار را انجام دهید.
 4. قدرتمند امروزه اکثر سیستم عامل ها مانع از بهم ریختن روند اصلی سیستم می شوند. ویندوز دارای سیستم و MacOS دارای SIP (سیستم یکپارچگی سیستم) است. شما قادر به انجام وظایف خاصی نیستید که از سیستم محافظت می شوند. با این حال ، با CLI ، شما کنترل کاملی بر سیستم خود خواهید داشت.
برای توضیح دادن شما ، روشی به نام PSD به HTML در توسعه وب سایت وجود دارد. در PSD به HTML ، روند کار با ایجاد ماکت در فتوشاپ آغاز می شود . سند فتوشاپ (PSD) سپس به HTML تبدیل می شود. تبدیل PSD به HTML شامل کار رمزنگاری شده است. توسعه خواهد مطمئن شوید که کد های مورد استفاده در تبدیل تمیز است. این مهم برای تصویب انطباق با W3C است . انطباق با W3C اطمینان حاصل خواهد کرد که وب سایت دارای کد خوبی برای سازگاری آن با همه مرورگرها است. بنابراین ، درک کد برای درک فرآیند اصلی حیاتی است. همین مورد در سیستم عامل برای CLI هم صدق می کند. گرچه رابط کاربری گرافیکی جذاب به نظر می رسد ، CLI سبک ، قدرتمند و سرراست است.

نتیجه

با وجود یک بحث طولانی که CLI فقط برای متخصصان است ، شما اکنون یاد گرفته اید که برای کاربران متوسط ​​نیز هست. این واقعیت که بیشتر سیستم عامل ها همچنان CLI را به همراه رابط کاربری گرافیکی ارائه می دهند ، مهم بودن CLI را اثبات می کند. همچنین ، استفاده از CLI امتیازات مثبت تری نسبت به GUI می دهد زیرا:
 • به منابع کمتری نیاز دارد
 • دقت بالا را تضمین می کند
 • این کار تکراری را به راحتی انجام می دهد
 • این قدرتمند
حالا ، بیایید کار را با استفاده از CLI انجام دهیم!