DNS چیست؟

DNS چیست؟ DNS چگونه کار می کند؟

فهرست مطالب

DNS چیست؟DNS مخفف "Domain Name System" است. این سیستمی است که به شما امکان می دهد با تطبیق نام دامنه های قابل خواندن توسط انسان (مانند webhost98.com) با شناسه بی نظیر سرور محل ذخیره یک وب سایت ، به وب سایت ها متصل شوید. به سیستم DNS به عنوان دفترچه تلفن اینترنت فکر کنید. این نام دامنه ها را با شناسه های مربوطه خود به نام آدرس های IP لیست می کند ، به جای اینکه نام افراد را با شماره تلفن آنها ذکر کند. هنگامی که یک کاربر نام دامنه ای مانند webhost98.com را بر روی دستگاه خود وارد می کند ، آدرس IP را جستجو می کند و آنها را به مکان فیزیکی محل ذخیره آن وب سایت متصل می کند.

DNS چگونه کار می کند؟

اینترنت یک شبکه عظیم رایانه است. به هر دستگاه متصل به اینترنت یک آدرس IP منحصر به فرد اختصاص داده شده است که به رایانه های دیگر کمک می کند آن را شناسایی کنند. این آدرس IP رشته ای از اعداد با دوره است که به این شکل است: 192.124.249.166 حال تصور کنید اگر مجبور شدید برای بازدید از وب سایت های مورد علاقه خود چنین رشته های طولانی اعدادی را به خاطر بسپارید. به سختی به خاطر می آورید و در مورد وب سایتی که در صورت وارد کردن آنها در مرورگر مشاهده خواهید کرد چیزی به شما نمی گویند. نام دامنه ها برای حل این مشکل با استفاده از حروف الفبا اختراع شده و به کاربران اجازه می دهد نام های به یادآوری آسان برای وب سایت های خود را انتخاب کنند. DNS یا Domain Name System اساساً آن نام دامنه ها را به آدرس های IP ترجمه می کند و دستگاه شما را در مسیر درست نشان می دهد. نام دامنه و آدرس IP منطبق با آن "رکورد DNS" نامیده می شود. در اینجا یک روش ساده برای درک نحوه کار DNS در چهار مرحله وجود دارد. فرض کنید می خواهید از سایت ما به آدرس www.webhost98.com دیدن کنید. 1. مرورگر خود را باز کرده و www.webhost98.com را در نوار آدرس تایپ کنید و کلید Enter را بزنید. بلافاصله یک بررسی سریع انجام می شود تا ببینید آیا قبلا از وب سایت ما بازدید کرده اید یا خیر. اگر سوابق DNS در حافظه پنهان DNS رایانه شما پیدا شود ، پس از بقیه جستجوی DNS رد می شوید و مستقیماً به www.webhost98.com منتقل می شوید. 2. اگر هیچ پرونده DNS یافت نشد ، یک پرس و جو به سرور محلی DNS شما ارسال می شود. به طور معمول این سرور ارائه دهنده اینترنت شما است و اغلب "سرور حل کننده نام" نامیده می شود. 3. اگر سوابق در nameserver حل و فصل پنهان نشده باشند ، درخواست برای یافتن رکوردهای DNS به آنچه که "root nameserver" نامیده می شود ارسال می شود. نام سرورهای روت ، سرورهایی در سراسر جهان هستند که وظیفه ذخیره سازی اطلاعات DNS و کارکرد روان سیستم را بر عهده دارند. هنگامی که رکورد DNS در nameserver ریشه پیدا شد ، توسط رایانه شما ذخیره می شود. 4- اکنون که رکوردهای DNS واقع شده است ، اتصال به سروری که وب سایت در آن ذخیره شده است باز می شود و www.webhost98.com بر روی صفحه شما نمایش داده می شود.

نام سرور چیست؟

اینترنت به دلیل شبکه ای از رایانه ها به نام سرور امکان پذیر است. سرور نوعی رایانه است که به ذخیره و تحویل وب سایت ها به رایانه های دیگر در سراسر جهان اختصاص دارد. یک nameserver ، که گاهی اوقات با نام "nameserver" نوشته می شود ، نوع خاصی از سرور است که تمام سوابق DNS نام دامنه شما را نگه می دارد. وظیفه آن این است که اطلاعات DNS شما را به هر کسی که درخواست کند ، ارائه دهد. nameserver معمولاً توسط ثبت کننده دامنه یا ارائه دهنده میزبانی شما مدیریت می شوند . هر nameserver آدرس خاص خود را دارد و می تواند سوابق بسیاری از وب سایت ها را ذخیره کند. به عنوان مثال ، نام سروری که برای مدیریت سوابق DNS استفاده می شود ، در سرورهای نام با آدرسهایی مانند این خواهد بود: NS1.webhost98.com.com NS2.webhost98.com.com هر نام دامنه باید حداقل دو nameserver داشته باشد. اولین nameserver ، سرور اصلی است. اگر سرور اصلی پاسخ ندهد ، از nameserver ثانویه برای حل نام دامنه استفاده می شود. برخی از ارائه دهندگان میزبانی وردپرس به کاربران امکان می دهند سرورهای نام اختصاصی خود را نیز بدست آورند. به عنوان مثال ، در webhost98 از نام سرور خصوصی خود استفاده می کنیم. NS0.webhost98.COM NS1.webhost98.COM NS2.webhost98.COM NS3.webhost98.COM NS4.webhost98.COM

چگونه سرورهای نام خود را تغییر دهیم

بهترین نکته در مورد سیستم DNS این است که به دارندگان وب سایت اجازه می دهد وب سایت های خود را بدون تغییر نام دامنه خود جابجا کنند. بهترین ثبت دامنه معمولا صاحبان دامنه ارائه با ابزار آسان برای مدیریت سرورهای خود. در حالت ایده آل ، بهترین کار این است که دامنه خود را در ارائه دهنده میزبانی خود ثبت کنید . با استفاده از ارائه دهنده میزبانی خود ، انتقال نام دامنه یا تغییر سرورهای نام از بین می رود. اگر نام دامنه شما در یک ارائه دهنده ثبت شده است و وب سایت شما در جای دیگری میزبانی شده است ، پس می توانید سرورهای نام DNS را تغییر داده و به میزبان وب خود اشاره کنید. به عنوان مثال ، اگر نام دامنه شما در Domain.com ثبت شده باشد و وب سایت شما در یکی از شرکت های معروف میزبانی وب وردپرس میزبانی شود ، پس می توانید به راحتی سرورهای نام خود را تغییر دهید. برخی از ارائه دهندگان میزبانی وردپرس ممکن است cPanel را برای مدیریت حساب میزبانی شما ارائه دهند. ما از Domain.com برای نشان دادن نحوه ویرایش رکوردهای DNS استفاده خواهیم کرد: ابتدا وارد Domain.com شوید سپس بر روی Manage کلیک کنید . دکمه مدیریت domain.com بعد ، DNS و Nameservers را از فهرست سمت چپ انتخاب کنید. DNS و NAMESERVERS در دامنه سپس ، نام دامنه را انتخاب کرده و بر روی 3 نقطه در سمت راست صفحه کلیک کنید. ویرایش سرورهای نام در Domain.com اکنون ، با کلیک روی ویرایش ، سرورهای نام خود را ویرایش کنید . ویرایش در Domain.com سپس ، نام سرور خود را در قسمت ارائه شده وارد کنید. سرورهای نام را در Domain.com ویرایش کنید در آخر ، روی ارسال تغییرات کلیک کنید ، کار شما تمام شد. اگر حساب Domain.com ندارید ، می توانید نام سرورها را در حساب میزبان وب یا ثبت کننده خود تغییر دهید. اگر نمی توانید نحوه تغییر آنها را پیدا کنید ، صفحات پشتیبانی ثبت کننده دامنه خود را بررسی کنید یا آنها را از طریق ایمیل ارسال کنید.

CNAME Record چیست؟

CNAME مخفف Canonical Name است. یک رکورد CNAME نوعی رکورد DNS است که به جای آدرس IP برای نشان دادن نام دامنه به یک نام دامنه دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال ، بیایید بگوییم شما می خواهید مطمئن شوید که وب سایت شما example.com است ، اما نمونه های.com را نیز ثبت کرده اید و می خواهید به وب سایت اصلی شما برود. در این صورت ، می توانید یک رکورد CNAME تنظیم کنید تا هر کسی که از example.com بازدید کند در عوض به example.com مراجعه کند.

نحوه افزودن رکورد CNAME

افزودن رکورد CNAME در صورتی مفید است که می خواهید دامنه خود را برای استفاده از ایمیل با مارک حرفه ای مانند Outlook.com یا ایجاد یک حساب ایمیل مارک دار در G Suite و Gmail پیکربندی کنید . برای افزودن یک رکورد CNAME ، به حساب Domain.com خود وارد شوید ، مدیریت را انتخاب کرده و سپس در صفحه بعد بر روی DNS و سرورهای نام »اضافه کردن Record DNS کلیک کنید . DNS Record Domain.com را اضافه کنید بعد ، با کلیک روی سه نقطه کنار رکوردی که می خواهید تغییر دهید ، رکورد CNAME را ویرایش کنید و روی ویرایش کلیک کنید . ویرایش cname برای DNS سپس ، از فهرست کشویی سمت راست ، CNAME را انتخاب کنید . اطلاعات را در قسمت های ارائه شده وارد کنید. منوی کشویی CNAME در Domain.com پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز ، بر روی دکمه Add DNS کلیک کنید و کار شما تمام می شود. اگر نمی توانید تنظیمات مربوط به تغییر رکورد CNAME در حساب میزبانی خود را مشاهده کنید ، از ارائه دهنده میزبانی خود سوال کنید و آنها می توانند به شما کمک کنند.

MX Record چیست؟

رکورد MX مخفف رکورد Mail Exchanger است. این نوع دیگری از Record DNS است که nameserver را برای مدیریت ایمیل برای یک نام دامنه خاص تعریف می کند. به عنوان مثال ، با افزودن رکورد MX ارائه شده توسط Outlook.com برای your-domain.com ، هر ایمیل دریافت شده توسط your-domain.com از طریق سرورهای نامه Outlook.com اداره می شود.

نحوه افزودن Record MX

افزودن ورودی رکورد MX ساده است. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از Domain.com یک ورودی رکورد MX به نام دامنه خود اضافه کنید . ابتدا وارد حساب Domain.com خود شوید و Manage را انتخاب کنید ، سپس در صفحه بعدی DNS و Nameservers را انتخاب کنید . بعد ، روی دکمه آبی Add DNS Record کلیک کنید. سپس ، رکورد MX را از لیستی که می خواهید ویرایش کنید انتخاب کنید و روی سه نقطه در سمت راست کلیک کنید . انتخاب DNS MX Record اکنون ، ویرایش های خود را در رکورد MX انجام دهید و روی Update DNS کلیک کنید ، کار شما تمام شد. ویرایش DNS MX Record اگر نمی توانید تنظیمات مربوط به نحوه تغییر سوابق MX در حساب میزبانی خود را مشاهده کنید ، از ارائه دهنده میزبانی خود بخواهید که نحوه افزودن ورودی رکورد MX را به شما نشان دهد.

TXT Record چیست؟

TXT Record نوع دیگری از Record منابع DNS است. سوابق TXT می توانند دارای SPF (Sender Policy Framework) و DKIM (Domain Key Identified Mail) باشند که یک کلید رمزگذاری شده به نامه های خروجی اضافه می کنند. این اطلاعات با افزودن یک لایه اعتماد به nameserver شما ، قابلیت تحویل ایمیل شما را بهبود می بخشد.

نحوه افزودن Record TXT

سوابق TXT زمانی مفید هستند که از سرویس نامه شخص ثالث مانند G Suite یا Outlook.com در نام دامنه خود استفاده می کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از Domain.com رکورد TXT را به تنظیمات سوابق DNS خود اضافه کنید. ابتدا وارد حساب Domain.com خود شوید و بر روی Manage کلیک کنید ، سپس در صفحه بعدی بر روی DNS و Nameservers کلیک کنید . بعد ، روی دکمه آبی Add DNS Record کلیک کنید. سپس ، پایین بروید تا سوابق TXT را ببینید و روی 3 نقطه در سمت راست کلیک کنید . انتخاب پرونده DNS TXT در آخر ، ویرایش های خود را در Record TXT انجام دهید و روی Update DNS کلیک کنید . ذخیره ویرایش TXT در DNS

DNS رایگان در مقابل DNS پولی: تفاوت چیست؟

به طور معمول ، هنگامی که یک کاربر از یک منطقه خاص در جهان از وب سایت شما بازدید می کند ، سوابق DNS وب سایت شما توسط نزدیکترین سرورهای نام مدیریت شده توسط ISP های محلی ذخیره می شود. این کمک می کند تا کاربران دیگر از آن منطقه به سرعت به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند. با این حال ، حل درخواست های DNS هنوز زمان بر است. این معمولاً بر حسب میلی ثانیه است و برای مشاغل کوچک و وبلاگ ها چندان اهمیتی ندارد. به همین دلیل است که اکثر وب سایت ها فقط از سرورهای DNS که توسط شرکت میزبان یا ثبت نام دامنه آنها ارائه شده استفاده می کنند. شما همچنین می توانید از ارائه دهندگان خدمات DNS رایگان مانند Cloudflare که یک DNS رایگان سریعتر با حفاظت از فایروال محدود ارائه می دهد استفاده کنید. مشاغل بزرگ معمولاً DNS پولی را انتخاب می کنند تا از ویژگی های هوشمندی مانند 100٪ uptime، سرعت جستجوی سریعتر، تغییر مسیر ترافیک جغرافیایی، DNS ثانویه، افزایش امنیت و موارد دیگر بهره مند شوند. ما امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا همه چیز در مورد DNS و نحوه کار را یاد بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر ، به مطالعه بیشتر در زیر مراجعه کنید. همچنین می توانید برای آموزش گام به گام وردپرس به بانک مقالات وردپرس رفته و آخرین به روزرسانی ها ما را دنبال کنید .