PHP چیست؟

PHP چیست؟ راهنمایی برای مبتدیان

فهرست مطالب

PHP چیست؟آیا به دنبال یک زبان برنامه نویسی جدید برای یادگیری هستید؟ یا آیا شما فقط کنجکاو هستید و فکر می کنید PHP دقیقاً چیست؟ صرف نظر از دلیل ، شما به جای مناسب رسیده اید. با ما همراه باشید و آنچه را باید درباره PHP بدانید کشف کنید.

زبان های نوشتاری

PHP (مخفف بازگشتی PHP: Hypertext Preprocessor) زیر مجموعه ای از زبان های برنامه نویسی مانند JavaScript و Python است . تفاوت در این است که PHP بیشتر برای ارتباطات سمت سرور استفاده می شود در حالی که JavaScript را می توان هم برای frontend و backend و هم برای Python - فقط برای سمت سرور (backend) استفاده کرد. گیج کننده به نظر می رسد؟ خوب ، به همین دلیل است که ما باید قبل از غوطه وری بیشتر در PHP ، در مورد زبان های اسکریپت نویسی بدانیم. زبان اسکریپت نویسی به زبانی گفته می شود که اجرای وظایف را در یک محیط خاص برای اجرا به طور خودکار انجام می دهد. این شامل گفتن یک صفحه ثابت (ساخته شده با HTML و CSS) برای انجام اقدامات خاص با قوانینی است که قبلاً تعریف کرده اید. به عنوان مثال ، می توانید از یک اسکریپت برای تأیید فرم استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که قبل از ارسال فرم به سرور ، همه فیلدها پر شده اند. وقتی کاربر فرم را ارسال می کند ، اسکریپت اجرا می شود و سپس همه قسمت ها را بررسی می کند. اگر یکی از آنها خالی باشد ، یک متن هشدار دهنده برای اطلاع کاربر نمایش داده می شود. از دیگر کاربردهای متداول زبانهای اسکریپت نویسی ، نمایش یک جلوه کشویی هنگام قرار دادن مکان نما بر روی منوی اصلی ، دکمه های چرخش و انیمیشن ، بازکردن کادرهای گفتگوی و غیره است.

سمت سرور و سمت مشتری

زبان های نوشتاری می توانند در سمت سرویس گیرنده (frontend) یا در سمت سرور (backend) اجرا شوند. اسکریپت های سمت مشتری توسط مرورگرهای وب پردازش می شوند. هنگامی که مرورگر شما با نام مستعار مشتری صفحه ای را که شامل اسکریپت های سمت مشتری است درخواست می کند ، سرور با ارسال کدهای منبع قابل اجرا برای مرورگر پاسخ می دهد. از طرف دیگر ، زبان برنامه نویسی سمت سرور به معنای اجرای اسکریپت ها بر روی سرورها قبل از ارسال به مرورگرها است. بنابراین سرورهای وب به جای ارسال کد منبع ، ابتدا کدها را با تبدیل آنها به یک قالب HTML ساده پردازش (تجزیه) می کنند . به همین دلیل ، اسکریپت نویسی سمت سرور ، مدیران وب را قادر می سازد تا کد منبع خود را پنهان کنند ، در حالی که اسکریپت های سمت مشتری توسط کاربران مشتری به راحتی قابل مشاهده هستند. اکنون که مفاهیم اساسی زبانهای برنامه نویسی را فهمیدید ، وقت آن است که سوال اصلی ما را بازگردانید ...

بنابراین PHP چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد ، این یک زبان اسکریپت نویسی است که برای ارتباطات سمت سرور ایجاد شده است. از این رو ، می تواند توابع مختلف سمت سرور مانند جمع آوری داده های فرم ، مدیریت پرونده های موجود در سرور ، اصلاح پایگاه داده و موارد دیگر را مدیریت کند. این زبان در ابتدا توسط Rasmus Lerdorf برای ردیابی بازدیدکنندگان از صفحه اصلی وی ایجاد شده است . با محبوبیت بیشتر ، سرانجام لردورف آن را به عنوان یک پروژه منبع باز منتشر کرد. این تصمیم توسعه دهندگان را به استفاده ، اصلاح و بهبود کد تشویق کرد و در نهایت آن را به زبان اسکریپت نویسی تبدیل کرد که امروز از آن استفاده می کنیم. اگرچه PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی با اهداف عمومی در نظر گرفته می شود ، اما بیشترین کاربرد را برای توسعه وب دارد . این یکی از ویژگی های برجسته آن است - توانایی تعبیه شده در یک فایل HTML. بیایید بگوییم اگر نمی خواهید مردم کد منبع شما را ببینند ، می توانید آن را با این زبان اسکریپت پنهان کنید. به سادگی کد را در یک فایل PHP بنویسید ، آن را در HTML جاسازی کنید ، و مردم هرگز از محتوای اصلی نخواهند شناخت. یکی دیگر از مزایای این ویژگی خاص این است که مجبور شوید از نشانه گذاری HTML مشابه به طور مکرر استفاده کنید. به جای اینکه آن را بارها و بارها بازنویسی کنید ، فقط کد را در یک فایل PHP بنویسید. هر زمان که نیاز به استفاده از HTML دارید ، فایل PHP را وارد کنید و کار شما خوب است. به عبارت دیگر ، این صفحه با یک فایل PHP (home.php) ساخته شده است که حاوی ترکیبی از کد پیش پردازنده ابرمتن و برچسب های HTML است. اگر می خواهید درباره نحوه نوشتن یک فایل PHP بیشتر بدانید ، می توانید یک مثال ساده را در زیر مشاهده کنید:
<html>
 <head>
 <title>PHP Test</title>
 </head>
 <body>
 <?php echo '<p>Greetings From webhost98</p>'; ?> 
 </body>
</html>
 
اگر این فایل PHP نوشته شده را در فهرست اصلی سایت خود قرار دهید ، با مراجعه به سایت Yourite.com/greetings.php آن را پیدا خواهید کرد. خروجی این فایل PHP در HTML به صورت زیر است:
 1. <html>
   <head>
   <title>PHP Test</title>
   </head>
   <body>
   <p>Greetings From webhost98</p>
   </body>
  </html>

چرا باید از PHP استفاده کرد؟

PHP تنها زبان برنامه نویسی سمت سرور نیست - تعداد زیادی زبان دیگر نیز در آن وجود دارد. با این حال ، اگر یک سایت وردپرسی را اداره می کنید ، نسبت به رقبای خود برتری دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، وردپرس با استفاده از PHP ساخته شده است. بنابراین با استفاده از این زبان می تواند میزان سفارشی سازی شما در سایت را به شدت بهبود بخشد. می توانید از آن برای تغییر پلاگین ها و تم های موجود استفاده کنید یا حتی خودتان یکی را بسازید! اگر هنوز متقاعد نشده اید ، در اینجا چند دلیل دیگر وجود دارد که PHP یک زبان برنامه نویسی عالی برای استفاده است:
 • آسان برای یادگیری - شما می توانید آن را به راحتی یاد بگیرند از آنجا که دارای اسناد عالی از توابع خود را به همراه مثال.
 • به طور گسترده استفاده می شود - برای ایجاد هر نوع سیستم عامل مانند تجارت الکترونیکی ، وبلاگ ها ، رسانه های اجتماعی و غیره استفاده می شود. آمار نشان می دهد که 79٪ از کل وب سایت ها از PHP استفاده می کنند!
 • کم هزینه - منبع باز است بنابراین می توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید.
 • جامعه بزرگ - اگر به مشکلی در این زمینه برخوردید ، دیگر نگران نباشید زیرا وبلاگهای PHP زیادی در اینترنت وجود دارد.
 • با پایگاه های داده ادغام می شود - برخی از نمونه ها MySQL ، Oracle ، Sybase ، DB2 و غیره هستند.

PHP در مقابل جاوا اسکریپت

قبلاً اشاره کردیم که شما می توانید کارهای زیادی را با PHP انجام دهید. با این حال ، بیشترین استفاده را برای تولید محتوای پویا دارد. اگر با JavaScript آشنا هستید ، می دانید که برای ایجاد پویایی و تعاملی بیشتر در یک صفحه ثابت نیز استفاده می شود. از این رو ، اکنون ما دو زبان برنامه نویسی داریم که عملکردهای مشابهی دارند. چرا به هر دو نیاز داریم؟ وقتی نوبت به ساخت یک وب سایت پویا می رسد ، در واقع می توان وب سایتی ایجاد کرد که فقط روی JavaScript اجرا شود. با این حال ، عملکرد می تواند بسیار متفاوت باشد. با جاوا اسکریپت می توانید یک سایت پویا ایجاد کنید که امکان تعاملات ساده مانند جلوه دادن مجدد ماوس ، تصحیح خودکار و گالری عکس را داشته باشد. اما نمی تواند محتوای تولید شده توسط کاربر مانند شبکه های اجتماعی و تجارت الکترونیکی (وب سایت هایی که طبق رفتار کاربر تغییر می کنند) ایجاد کند. برای این کار به PHP نیاز دارید. فرض کنیم در حال ورود به یک شبکه اجتماعی هستید. برای نمایش مشخصات شما ، PHP داده های شما را از پایگاه داده بازیابی می کند و نتیجه را به مرورگر شما می فرستد. هر وقت تغییری در نمایه خود ایجاد کنید ، PHP اطلاعات جدید را برای بازیابی در آینده در پایگاه داده ذخیره می کند. کل این روند این امکان را برای یک شبکه اجتماعی فراهم می کند تا محتوای مختلفی را برای کاربران مختلف نمایش دهد. از این رو ، JavaScript و PHP رقیب نیستند. در عوض ، آنها برای ساختن یک وب سایت زیبا و پویا از یکدیگر تعریف می کنند.

نتیجه

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است و اهداف مختلفی دارد. اما عمدتا برای تولید محتوای پویا در یک سایت استفاده می شود. به دلیل ماهیت منبع باز و عملکرد همه کاره آن بسیار محبوب است. برای تازه واردین به اندازه کافی ساده است ، اما برنامه نویسان حرفه ای نیز می توانند از آن برای ویژگی های پیشرفته تر استفاده کنند. یادگیری و درک PHP بدون شک می تواند مهارت های توسعه دهنده شما را افزایش دهد - شما قادر خواهید بود هر نوع وب سایت مورد نظر خود را بسازید ، به یک توسعه دهنده ماهر وردپرس تبدیل شوید یا حتی یک روز یک برنامه وب بسازید! بنابراین همانطور که می بینید ، دلیلی ندارد که شما نباید PHP را یاد بگیرید ، درسته؟